Цікаві факти про вишиванку

0

Сьогодні в Україні відзначають День вишиванки. Здавна вишита сорочка була не просто елементом гардеробу. Вона несла в собі сакральні властивості та була в центрі уваги народних традицій і звичаїв.

Пропонуємо вам добірку цікавих фактів про вишиванки!

 1. Історія вишиванки своїм корінням сягає далекого минулого. Історики та археологи засвідчують появу мистецтва вишивання ще у VI ст.
 2. Перші вишиванки мали більш містичне значення, ніж сьогодні. Слов’янські народи одягали визшиті сорочки для захисту від зла. Вигадливим орнаментом прикрашали комір, рукави та низ виробу. Навіть новонародженим дарували вишиванки для того, що б ця сорочка оберігала дитину від злих духів.
 3. Дуже багато орнаментів, використовуваних в обробці вишиванок, сягають своїм корінням у давні часи. Наприклад, солярні знаки або “громовий знак”, “колесо Юпітера” пов’язані з язичницьким небесним божеством Родом.
 4. Кожна дівчина повинна була вишити сорочку своєму майбутньому чоловікові. І не просто так, а для того, що б знати – вірний він їй чи ні. Вишиваючи сорочку, дівчата нашіптували старовинне заклинання. Вважалося, що якщо сорочка втратить свою білизну після чергового прання, то, як кажуть в народі: “скочив чоловік у гречку”.
 5. Чоловіки ж довіряли прання своєї сорочки тільки одній дівчині. Інші до такого сакрального ритуалу не допускалися. Так чумак підтверджував вірність своїй коханій.
 6. Найбільш розповсюдженим кольором вишиванки є білий. Також можна зустріти сорочки з вишивками з небіленого полотна, що надає їм сіруватого або кремового відтінку.
 7. Вишиванки синього кольору носили жінки, які вже не планували народжувати, або ж зовсім маленькі дівчата. Молоді жінки носили вишиванки блакитного кольору
 8. Чорні вишиванки носили виключно чоловіки. Цей колір вважався кольором смутку та негативу.
 9. Кожен регіон України може похвалитися своїми унікальними вишиванками. Вони відрізняються фасонами, кольором, способом вишивання, орнаментом і візерунками.Першим “модником”, який з’єднав вишиванку з буденним одягом став Іван Франко, який носив її під піджак. Саме в такому вигляді письменник зображений на 20-гривневій купюрі.
 10.  Вишиванка – єдиний елемент українського народного костюму, який перекочував в сучасний повсякденний гардероб не тільки українця.
 11. Знаменитості з усього світу використовують вишиванку в своєму гардеробі. Кейт Мосс, Енн Хетеуей, Холлі Беррі, Кетті Холмс, – всі вони віддали перевагу вишиванці від французького дизайнера Ізабель Маран. Свого часу в вишиванці ходив і соліст легендарної групи The Doors Джим Моррісон.
 12. Існує більше сотні вишивальних швів! Найпоширеніші з них – гладь, хрестик, повзунок, плетіння.
 13. Орнаменти, якими прикрашають вишиванки, стали настільки популярними, що тепер ними прикрашають не тільки сорочки! З’явився новий тренд – автовишиака. Автомобілісти прикрашають свої транспортні засоби спеціальними наклейками. Для кожного замовника створюється особливий дизайн. Розробники розповідають, що “вишиті” наклейки замовляють не лише власники авто, адже їх можна повісити на будь-яку рівну поверхню.
 14. Традиційні орнаменти почали наносити вже і на тіло. Патріотичне татуювання сьогодні стали трендом серед української молоді.

Носіть вишиванки, будьте українцями не тільки тілом, але й душею та посміхайтесь, адже нічого так не прикрашає вишиту сорочку, як позитивна людина! 😉

 

 

Share.

Leave A Reply