1. Соломіє, як Ви прийшли до юриспруденції?
Складно сказати, коли саме я вирішила пов’язати своє життя з юриспруденцією, але точно вже у старших класах школи я знала, що хочу бути юристом. На другому курсі університету розпочала кар’єру в міжнародному холдингу, де протягом десяти років працювала in-house юристом. А з часом усвідомила, що хочу допомагати людям у їхніх особистих історіях. Саме так я прийшла до медіації, отримала акредитацію медіатора у Великобританії та захистила дисертацію і згодом обрала спеціалізацію сімейного адвоката.
2. Чому саме сімейне та спадкове право?
Я переконана: сім’я та родина — це найцінніше, що у нас є, і що потрібно берегти й захищати. Це той принцип, на який я спираюсь у житті. Мабуть, усвідомлення цього і стало для мене головним мотивом обрати сімейне та спадкове право як напрям моєї професійної діяльності.
3. Як би Ви пояснили сучасній молоді, чому важливо мати правову обізнаність у сімейних питаннях?
Я вірю, що знання є найбільшою силою. Той, хто знає свої права, здатен захистити себе від несправедливості та не стати жертвою маніпуляцій, а особливо коли це стосується сімейних взаємин. Скажімо, більшість молодят, готуючись до весілля, приділяють багато уваги плануванню події. Втім, не задумуються про те, що буде, коли стосунки втраплять у турбулентний період — як відбуватиметься розлучення, як ділитиметься майно, з ким залишаться діти і хто виплачуватиме аліменти. Про це зазвичай починають думати вже після того, як проблема виникає. Саме тому так важливо мати необхідну правову обізнаність, щоб розуміти, чого слід очікувати та як діяти, якщо ситуація раптом зміниться.
4. Якими принципами Ви керуєтесь у роботі й житті?
Мій внутрішній компас — це, перш за все, чесність і відповідальність. Відкритість і прозорість у спілкуванні допомагають знаходити найкращі рішення. Дуже часто мене питають клієнти: «Який шанс на успіх?». І моя позиція проста: я не обіцяю неможливого, я завжди чесно кажу, яка ситуація та які у нас шанси на успіх. Я переконана: клієнт має розуміти картину повністю, а не отримати відповідь, яку хоче почути.
І, звісно, це конфіденційність, оскільки без повної довіри клієнта і впевненості, що всі особисті деталі залишаться суворо між нами, неможливо побудувати ефективну співпрацю й досягти успіху в справі. Це той фундамент, на якому ґрунтується моя професія.
5. Які поради Ви б дали парі, що збирається одружитись?
Перше — це відвертий і відкритий діалог про все: про те, як ви уявляєте спільне життя, розподіл фінансів, обов’язки, цінності, виховання дітей та інші важливі питання. З практики можу сказати, що багато пар уникають розмов про доходи й витрати, але інколи трапляється, що один із партнерів дізнається про кредити чи борги другого лише під час розлучення.
Друге — це укласти шлюбний договір. І це не про відмову від романтики й недовіру, це про відповідальний підхід та спокій. Так, це спосіб чесно домовитися на випадок розлучення щодо майна, бізнесу, виховання дітей, утримання тощо.
6. Як часто пари укладають шлюбні договори в Україні?
За даними Міністерства юстиції України, у 2024 році кількість укладених шлюбних договорів зросла на 7% порівняно з 2023 роком. І це свідчить про те, що наше суспільство стає більш свідомим щодо захисту прав та майнових інтересів у шлюбі.
7. Які найпоширеніші помилки люди роблять під час розлучення?
Як на мене, однією з найпоширеніших помилок є імпульсивне рішення про розлучення, коли подружжя до цього емоційно ще не готове. Тому спершу варто все зважити, зрозуміти можливі наслідки та ризики як для особистого життя, так і для дітей та підготуватися до нових обставин життя — наприклад, до окремого проживання, перерозподілу фінансів чи питання виховання дітей.
Другою помилкою є розпочинати процес розлучення без належної підготовки. Важливо ретельно проаналізувати всі активи подружжя, визначити, що є спільним, а що — особистим майном. Особливу увагу варто звернути на можливу наявність прихованих активів, таких як закордонні рахунки або приховані інвестиції тощо.
І третя помилка — зволікання з юридичною допомогою. Чому це важливо? Бо людина, яка перебуває у процесі розлучення, в більшості випадків є емоційно виснаженою і розгубленою, а тому вчасне звернення до кваліфікованих фахівців якраз допоможе уникнути необдуманих кроків та юридичних пасток.
8. З якими найскладнішими ситуаціями Ви стикались як адвокат?
Найскладнішими для мене є справи, у яких подружжя використовує дітей як засіб маніпуляції задля власних інтересів, а також коли в сім’ї присутнє фізичне чи психологічне насильство. Такі справи завжди складні, адже на кону стоїть не лише юридичне питання, наприклад, отримання рішення щодо розлучення чи сплати аліментів, а й питання безпеки, психологічного здоров’я та благополуччя дітей.
9. Як відновлюєте свій внутрішній ресурс після важких справ клієнтів та й загалом в емоційно складні часи?
Моя сім’я є основним джерелом підтримки в будь-які моменти мого життя. Окрім цього, це подорожі, які дають можливість «перезавантажитися», тому що кожна поїздка — це цінний досвід та пізнання себе по-новому. Книги — моя щоденна звичка, читаю різне — від класики до сучасної літератури. Моя окрема любов — гори, оскільки я виросла в Івано-Франківській області. В теплий період року обожнюю піші походи, а взимку — катання на лижах. І, мабуть, фортепіано, яке залишилося ще з часів музичної школи, допомагає мені віднайти внутрішній спокій.
10. А яку книжку або книги Ви б порадили прочитати кожному?
Існує дуже багато хороших книг, але якщо говорити про їхню користь, то я б однозначно порадила дві книги: перша — «Для стосунків потрібні двоє» Володимира Станчишина та друга — «Есенціалізм. Мистецтво визначати пріоритети» Ґреґа Маккеона. Ці книги надихають і дають практичні інструменти для особистого розвитку та побудови стосунків.
11. Соломіє, як Вам вдається все встигати й поєднувати стільки ролей у своєму житті?
Знаєте, мені здається, що чим більше різних справ у житті, тим краще ти вчишся все організовувати! Це тренує бути ефективнішою та зосередженою. А найкращий помічник у цьому, звісно, тайм-менеджмент. І моя порада: навчіться розставляти пріоритети, адже якщо ви цього не зробите самостійно, то життя це зробить за вас.
12. Якби кожна жінка могла прочитати тільки одне Ваше речення, то яке це було б?
Пам’ятай: знання своїх прав — це твоя сила і найкращий захист, а дія — ключ до змін, тому не бійся!