Якщо ви хочете розсмішити модницю-зумершу, то скажіть їй, що не вона повинна підлаштовуватися під моду, а мода — під неї. Стоячи на 12-сантиметрових підборах і в мініспідниці у це важко повірити: в усі часи Тижні моди диктували не тільки те, як нам потрібно одягатися, але й те, як нам потрібно жити і навіть харчуватися (спробуйте втиснутись у славнозвісний жакет від Balmain з акцентними плечима, не скинувши при цьому пару кілограмів). Але сьогодні на fashion-подіумах ми бачимо вкрай протилежну тенденцію: дизайнери ніби переосмислили саму суть моди і вирішили зробити її більш розуміючою стосовно жінок.
Причин тому може бути декілька. Для початку сильні керманичі жінки-дизайнери, серед яких Міучча Прада, Фібі Файло і Габріелла Херст. Вони, на відміну від, наприклад, Вірджині Віар в Chanel, не йдуть проти «своїх», випускаючи колекції з міні-шортами.
Друга причина феміністичного порядку денного полягає в тому, що ставлення до самої моди стає набагато простішим. Дівчатам із сучасними вільними поглядами важко пояснити, чому вони повинні скинути вагу заради надзвичайно короткої довжини або ходити до остеопата з огляду на омріяні 15-сантиметрові шпильки. Водночас футболки-оверсайз або вільні за кроєм брючні костюми — б’ють рекорди продажів, адже ставлення до зовнішнього вигляду стало більш утилітарним.
І третя, мабуть, найважливіша причина в тому, що жінки більше не хочуть догоджати чоловікам (а моду на облягаючі фасони й високий каблук почали саме вони). Все через те, що відбувається в соціумі: рух «MeToo», актуалізація тем злочинів проти жінок та їхніх прав відіграли свою роль у тому, що ми більше не одержимі тим, як «йому» сподобатися. І оскільки мода є відображенням суспільних настроїв, у 2025 році ми вперше побачили повагу до жіночого тіла.
Мода стала більш комфортною — ось головні аспекти, які говорять про це:
Новий крій в одязі
У новому сезоні ми побачили багато варіантів крою, який раніше або не був представлений взагалі, або промайнув серед інших, більш популярних фасонів. Наприклад, піджак О-силуету з «роздутими» рукавами і звуженням у зоні талії, який всі підхопили після колекцій Симона Жакмюса. Або той самий прийом, але в зоні стегон на джинсах, як у Acne Studios. Крім того, дуже популярними стали оверсайз-фасони і довжина максі й міді, одночасно приховуючи фігуру та підігріваючи інтерес. Незважаючи на те, що ми перерахували різні фасони, мета у них ніби одна — відкинути в сторону карикатурні уявлення про сексуальність і показати, що ми можемо бути вродливими в будь-якому тілі, а мода підлаштується під нашу фігуру.
Зовнішній вигляд більше не є причиною для занепокоєння
«Що природно, то потворно» — девіз показів десятирічної давності. Моделі виходили з бездоганною укладкою і макіяжем, а якщо якесь пасмо і вибивалося з ідеально укладених локонів, то це був задум автора, не інакше. У колекціях на 2025 рік бачимо полярну тенденцію, найяскравіше зображену на шоу Prada. Замість того, щоб продумувати б’юті-образ, моделей випускають з розпатланим волоссям, безбарвним манікюром і повною (ну або майже) відсутністю косметики. Так нам показують, що більше необов’язково ставити будильник за дві години до роботи — природність з усіма наслідками нині в моді.
Спорт-шик навіть у діловому образі
Ще один сигнал до того, що можна нарешті відпустити себе на волю, — це змішування спортивного та ділового гардеробу. Відтепер і надовго не буде соромно надягати зіп-худі з прямими штанами або трекінгові кросівки зі спідницею-олівець. Правду кажучи, тренд почався ще рік тому, коли Міучча Прада випустила моделей у спортивних кофтах та офісних спідницях, але тільки зараз його підхопили настільки глобально.
Мода більше не руйнує
Головна новина для тих, хто втомився від постійно мінливих трендів і необхідності купувати нові речі, в тому, що у 2025 році в моді будуть довгострокові тенденції. Наприклад, у сезоні осінь-зима 2025 року нам рекомендують обзавестися пуховиком — річчю набагато демократичнішою, ніж шуба (навіть якщо вона з екохутра). Причому, нам не диктують конкретний крій пуховика — на показах було представлено так багато варіантів, що бути модною не становить великих проблем. Крім того, дизайнери більше не змушують нас витрачатися на натуральні камені в прикрасах: Ентоні Ваккарелло, креативний директор Saint Laurent, показав велику кількість нескінченно красивої біжутерії. Все це прозоро трактуємо як турботу про жінку: у світі з високою кризою вартості життя ми не хочемо непостійності ще й у царині моди.
«Кросівки — тільки для пробіжки», «окуляри — тільки вдома, коли ніхто не бачить», «велика сумка — тільки за покупками, намагайся вмістити усе в клатч» — на цих китах трималася мода нульових і десятих, але зараз вони звучать вкрай неактуально. І Тижні моди 2025 року це довели: дизайнери несподівано почали піклуватися про наше здоров’я замість того, щоб класти його на вівтар трендам. Наприклад, кросівки та лофери, які стали невід’ємною частиною офісного стилю. Або ті самі окуляри для зору: навіть королева снобських настроїв Вікторія Бекхем представила їх у новій колекції. Не кажучи вже про великі сумки, на які не спадає попит уже не перший рік. Так, тенденція до гуманності до жінки часто призводить до спрощеного крою, відсутності конвенційно-красивого взуття і шлейфу гламуру, за яким ми іноді так сумуємо. Але і цій тенденції однозначно є місце на показах мод — хоча б тому, що носити це все реальним людям.
Сила жіночої ідентичності стала однією з основних тем, що пройшла через усі модні покази і стала знаковою подією у світі моди, демонструючи нові тенденції, інноваційні підходи та важливі соціальні послання. Париж, Мілан, Нью-Йорк і Лондон представили колекції, які поєднували класичні елементи з експериментами у дизайні, кольорі та матеріалах. Колекції демонстрували впевненість, свободу і незалежність жінок, використовуючи елементи стилю, що підкреслюють їхню енергію та велич.
Як висновок, фемінізм як головний тренд Тижнів моди 2025—2026 відображає зростаючу роль жінок в індустрії та в суспільстві загалом. Мода продовжує служити потужним інструментом самовираження й підтримки прав жінок, а також виступає як платформа для важливих соціальних і політичних заяв. У колекціях можна було побачити використання символіки фемінізму, перформанси, які демонструють жіночу солідарність, та меседжі про рівність. Мода стала не лише мистецтвом, а й активним засобом змін, де кожен образ виступає як заклик до підтримки прав жінок і боротьби за рівність у всіх сферах життя.
Альона Kolibri