Легкі й повітряні, немов пелюстки, чи насичені й барвисті, як спогади з дитинства. Вони однаково слугують улюбленими аксесуарами, які сьогодні знову в тренді, так і особистими культурними оберегами. Бо кожна з хустин відомої франківської дизайнерки Любові Чернікової — то окрема історія, яку завжди можна носити з собою, та цілий всесвіт, де тісно переплелися традиції й сучасність.
Бойківське тепло, гуцульський ритм та магічна сила зорі
Усі аксесуари, які виходять під брендом Любові, виключно з натуральних волокон — шовкові або з вовною. Однак не в цьому їх головна особливість, а в принтах та ідеї.
«Бойківську хустину, — розповідає дизайнерка, — ми зробили як продовження однойменної колекції, яка була створена в 2023-му під натхненням експедиціями Бойківським етнокультурним регіоном. Тоді вона складалася з шести речей, а от хустка з’явилася пізніше як логічне доповнення до вишуканого пальта, повністю оздобленого бойківськими квітами. По-особливому тепла, як у використанні, так і за сенсом, вона стала дуже популярною. Так само як і «Зірка-сонце».
Ідея цієї хустини зародилася ще до початку повномасштабної війни. Довший час Люба слідкувала за творчістю художниці Дарії Альошкиної, яка створює монументальні витинанки, відомі у всьому світі.
«Я давно хотіла з нею попрацювати, але наважилась уже в той момент, коли ми запустили проєкт із хустками. Вона радо погодилася і надіслала мені велику теку своїх красивих візерунків, щоб ми могли обрати той, який ідеально підійде. Обрали «Зірку-сонце» і відтворили її в пастельних, ніжних кольорах. До речі, презентували ми її символічно до Дня української хустки — як знак творчого відродження та національної гордості».
Та найемоційніша з-поміж усіх — хустина «Калейдоскоп». Цей принт, що буквально пульсує кольором, народився зі щирої любові до гуцульських ліжників. Геометрія, ритм та насичені барви — це авторське переосмислення килимових мотивів.
«Бажання адаптувати традиційний килимовий малюнок під текстильний формат у мене було давно. Я довго вивчала композицію, перенесла її у вектор, шукала форму. Спочатку килимова графіка ніяк не вкладалася в композицію хустини, бо ж ліжник прямокутний і просто туди не лягав. Але згодом ідея таки з’явилася і народився цей динамічний принт, який нагадує гру світла в калейдоскопі. Ці килимові малюнки я направду люблю чи не найбільше, певно, з усіх».
«Змієборці обов’язково переможуть зло»
Серед хустин є й чотири по-справжньому особливі, адже слугують не просто модним аксесуаром, а й підтримкою захисників. Коли почалося повномасштабне вторгнення, Любов Чернікова разом з Мартою Пітчук швидко запустили благодійний проєкт. Спершу з’явилася шовкова «Марта», яку розкупили буквально за лічені дні, а отримані кошти пішли на закупівлю великої партії високоякісного військового взуття. У співпраці з художницею з’явилася й «Перемога», а ось «Дукачі» вже авторства дизайнера Ярослава Шкрібляка. Як і новинка — яскраві золотаво-блакитні «Змієборці».
«Ярослав сам запропонував цей малюнок, — розповідає дизайнерка. — Його основна ідея в тому, що змієборці обов’язково переможуть зло. Так само, як щоранку сонце сходить та перемагає темряву. Бачите, як їх багато, у кожного з них добром палає серце і вони всі встромлюють у змія зброю. Це хустина-оберіг, яка ніби говорить: у цій битві все одно переможе добро».
Раніше попит на ці хустини був більшим — пропозицій було менше і підігрівало бажання долучитися до доброї справи у більших масштабах. Зараз запитів на благодійні хустини трохи менше, але вони все одно продаються. А ще Люба передає їх на благодійні аукціони.
«Гості купують собі стильну річ і водночас роблять корисну пожертву. Коли веземо виставки за кордон, теж долучаємось до благодійних ініціатив, де збирають гроші на ЗСУ, передаємо не лише сукню чи, скажімо, сорочку, але й обов’язково — хустину. І поки триває аукціон, розповідаємо про її значення. Люди можуть придбати чи подарувати комусь модний аксесуар і задонатити — виходить така подвійна емоція».
Символ стилю та ідентичності
Якщо раніше хустини вважалися чимось «для старших жінок», то сьогодні цей аксесуар знову на піку популярності — акт свідомого вибору, символ стилю, ідентичності й підтримки всього українського. Хустку можна не лише носити на голові, а й зав’язати на сумку, на шию, як пояс або вплести у зачіску. У святковому образі вона може стати центральним акцентом, якщо її поєднати з мінімалістичним вбранням. Це, переконує дизайнерка, дуже універсальний елемент.
«Люди почали використовувати хустини як аксесуари й прикраси. Їх носять у найрізноманітніших формах та варіантах — не тільки на голові чи шиї, а й на руці чи стегнах, одягають як топ або на жакет, сорочку, можуть пов’язати на штани. Тобто змагаються в тому, хто якнайкреативніше цю хустину подасть. Бачу, що багато брендів сьогодні не тільки друкують, а й вишивають хустки, вручну чи на машинці, відтворюють старовинні. Тренд українського далі росте», — каже Люба.
Сучасна українська автентика на тканині народжується не за день чи місяць. Натхнення і принти для майбутніх хустин Любов черпає роками в різноманітних музеях та експедиціях — вибійки, авторські вишивки, ткацтво і народні орнаменти.
«Вони всі наповнені якимось сенсом, несуть певну історію в собі. І часто вона не тільки про наш бренд, а й про співпрацю з кимось. Якщо ми творимо щось спільне з художником чи дизайнером, то для мене дуже важливе спілкування з ним, відчути його чи її творчість, правильно зрозуміти, відтворити, донести ідею, нічого не порушити й пов’язати це в окрему річ. Ці хустини втілюють для мене той зміст, який хочеться передати без слів. Це символ, який прагнеш мати при собі, як текст, який не потрібно вимовляти, що «читається» очима. Ця частина полотна із візерунком тебе десь гріє, десь тішить, якось підкреслює, взаємодіє з тобою. Для мене хустка — це про тепло, яке ти пам’ятаєш з дитинства».
Наталія ЛОЗОВИК