Протеїн: Варто чи ні?

0

 

Сексуальна фігура, пружна шкіра, рельєфні м’язи. У прагненні до цього стає популярним спортивне харчування, в яке входить протеїн. Однак дуже часто постають запитання, хімічний цей продукт чи ні, а відповідно, настільки безпечний він для здоров’я. На перше запитання відповідь однозначна: протеїн – це білок, який є основним будівельним матеріалом для м’язової тканини, з якої складається не тільки зовнішня скелетна мускулатура, а й більшість внутрішніх органів. Сам по собі протеїн (білок) не може бути шкідливим, адже ми з нього складаємося, як і тварини і навіть рослини. Будь-який БІЛОК (протеїн) виготовляється із натуральних складників, на відміну від, наприклад, консервів, соусів, майонезів, кетчупів, які містять величезну кількість харчової хімії. Протеїн та дитяче харчування виробляються за однаковою технологією на будь-якому молочному заводі, яке має відповідне обладнання.

Навіщо взагалі потрібно додатково споживати білок із банки, якщо можна отримувати його зі звичайних продуктів? Стільки його можна вживати і чи взагалі варто?

На ці питання дають відповіді наші експерти.

Володимир ОДНОРОГ,

фітнес-тренер для групових занять, учасник другого сезону і тренер четвертого сезону проекту «Зважені та щасливі»

«До протеїнової добавки я ставлюся абсолютно позитивно, адже це стопроцентний білок. Якщо правильно його споживати, наголошую, ПРАВИЛЬНО, то жодної шкоди для організму він не завдасть. Якщо людина зайнята важкою фізичною працею або захоплюється спортом, особливо силовими видами, які вимагають підвищеного вмісту білків у раціоні харчування, то їй щодня потрібно близько 2 г білка на кожен кілограм власної ваги. Тобто якщо хлопець важить 70 кг, то йому потрібно на день отримати 140 г білка. Багато це чи мало? У літрі молока приблизно 30 г білка. В одному яйці – 5-6 г білка. У 200 г м’яса або риби приблизно 32-36 г білка. Як бачите, набрати 140 г білка для нормального росту підлітка досить складно – і фінансово, і фізично. Потрібно або їсти багато м’яса щодня (а це дорого), або запихати в себе велику кількість молока (що фізично складно). Є люди, які думають, що будуть пити протеїн тоннами і швидко наберуть м’язову масу. Це не так. По перше, все потребує часу і зусиль, по-друге, будь-який білок, коли він у надлишку в організмі, дає додаткове навантаження на різні органи. Зокрема, страждають нирки та печінка. Це прирівнюється до того, ніби ви з’їли за один прийом півтора кілограма курки. Зрозуміло, що організм не може нормально перетравити таку велику кількість їжі і дає збій. Тому споживання протеїну, як і тренування повинні бути під жорстким контролем професійного тренера. Це стосується хлопців. А от дівчатам я не рекомендую вживати протеїн взагалі. Вони повинні залишатися жіночними, тому надміру захоплюватися силовим спортом їм не раджу. Адже в такому разі в організмі жінки може розвинутися чоловічий гормон тестостерон, що зробить її подібною на чоловіка. А взагалі, раджу всім, хто хоче схуднути чи, навпаки, набрати вагу, не розраховувати на якісь там білкові чи інші коктейлі. Головне – це велика мотивація, сила волі, праця над собою плюс збалансоване харчування».

 

Наталія ПОПОВИЧ, лікар-дієтолог

 «Сам по собі протеїн не лише дозволяє наростити м’язову масу, робить тіло красивим, але й забезпечує гарний обмін речовин. Через це вага тіла збільшується тільки за рахунок м’язових волокон, а жирові відкладення – спалюються. Щоправда, це відбувається за умови, що людина активно займається спортом. Однак з віком тяга до фізичних навантажень зменшується. І ті, хто колись активно проводив час у тренажерних залах, згодом воліють краще поніжитися у ліжку перед телевізором чи на канапі на природі. І ось тут, як кажуть, вилазить боком молодече захоплення протеїном. Адже м’язова маса сама по собі не зникає, а перетворюється у жирову тканину. У моїй практиці було багато спортсменів, які після того, як пішли зі спорту, просто перетворилися на «мішок із жиром», досягли ваги 150 кг. І мали колосальні проблеми з нею. Адже позбутися такої кількості жиру вкрай важко. Крім того, якщо протеїн вживати неконтрольовано, є ймовірність передозування. А це небезпека для серцевого м’яза. Якщо різко збільшується маса біцепсів, тріцепсів і т.д. – це не страшно. Але біда в тому, що серце теж є м’язовим органом, і збільшення м’язів серця загрожує тим, що кровоносні судини за цим не встигають. Відповідно, збільшення серця в об’ємі призводить до гіпоксії – зниження постачання кисню. І є випадки, коли молоді люди, які інтенсивно займаються спортом, а також вживають протеїн без професійного нагляду інструкторів, помирають від зупинки серця. Тому протеїн – це, як то кажуть, палиця з двома кінцями. З ним гратися не можна. Його потрібно вживати дуже обмежено, поступово збільшувати фізичні навантаження і ретельно стежити за роботою серця.

Особливо у мене застереження до дівчат. Надмірне виснаження у тренажерному залі в дуеті з білковим коктейлями, зокрема коли йдеться про силовий спорт (бодібілдинг), спричинюють незворотні зміни у жіночому організмі. У них збільшується клітор, втрачається жіноча гормональна сфера. Одним словом, така особа просто уподібнюється до чоловіка. Тож у погоні за м’язистим тілом дівчина може втратити свою жіночність».

 

Олег ЛЬОДА,

лікар-дерматовенеролог, бодібілдер

«Необхідну кількість білка для досягнення серйозних результатів неможливо одержати з продуктів харчування. Крім того, протеїн насичує організм необхідними амінокислотами і вітамінами. Однак у всьому потрібно мати міру. І до споживання протеїну теж треба підходити з розумом. Я особисто вживаю його більше 30 років. Адже упродовж життя займаюся спортом. Тренажерний зал я облюбував ще з 20 років, і досі підтримую свою фізичну форму. Однак як лікар таки маю кілька зауважень до білкових коктейлів. По-перше, впевнений, що їх може вживати лише абсолютно здорова людина. Причому вирішувати, приймати його чи ні, теж потрібно за професійними рекомендаціями тренера. Незважаючи на безпечність продукту, є випадки, коли краще таки відмовитися від такої добавки:

  1. Людям, які мають алергію на білок. Визначити це неважко – слід просто випити норму протеїну і простежити за реакцією організму. Поява сильного розладу травлення дасть чіткий сигнал, що споживати таку добавку не варто.

  2. При нирковій недостатності. Білок сам по собі патологій не викликає, однак він небезпечний при наявності їх у спортсмена. Підвищене навантаження – і хвора нирка просто може не витримати.

  3. Надмірне споживання протеїну шкідливе для печінки. Особливо небезпечне «передозування» для людей, які схильні до появи каменів у нирках та жовчному міхурі. Причина проста — саме печінка займається переробкою білка. Якщо його занадто багато, то наш «фільтр» може не впоратися з цим завданням».

Лариса ФРЕЇШИН

 

Share.

Leave A Reply